שקיפות עורפית - קליניקה פרטית

מהי שקיפות עורפית

שקיפות עורפית (Nuchal Translucency) היא בדיקת אולטרסאונד המודדת את המרווח בין עורף העובר לעור אשר מתחת לעורף. מרווח מוגדל יחסית, מרמז על סיכון מוגבר של הפרעות כרומוזומאליות ותסמונות גנטיות, ביניהן תסמונת דאון. הבדיקה פותחה בבית החולים קינגס קולג' בלונדון על ידי פרופ' קיפרוס ניקולאידס, מהרופאים פורצי הדרך בעולם בתחום רפואת העובר. במהלך השנים התפתחה הבדיקה וכיום היא מסוגלת לגלות תסמונת דאון או מומים אחרים במעל 80% מהבדיקות. יחד עם מדדים אחרים שנבדקים באותה תקופה של ההריון, ניתן להגיע לדיוק של מעל 90% באבחון. 

בנוסף לבדיקת שקיפות עורפית, ישנה בדיקת שקיפות עורפית מורחבת, אשר מסוגלת לזהות מצבים של רעלת הריון, מומים בלב ואף סיכון מוגבר ללידה מוקדמת. בדיקת שקיפות עורפית מורחבת מומלצת במיוחד בהריון מרובה עוברים. בבדיקת שקיפות עורפית מורחבת לתאומים, ניתן לגלות דברים חשובים על העוברים, למשל, האם מדובר בתאומים זהים שחולקים שלייה אחת - מצב שמחייב בדיקות ומעקב אחרים מאשר תאומים שאינם חולקים שלייה. בהריון מרובה עוברים ובמיוחד כאשר מדובר בהריון לתאומים זהים, הסיכוי לסיבוכים בהריון גדל, ועל כן חשוב לבצע את הבדיקה במועד ולזהות מראש מצבים שעלולים לסכן את העוברים או את האם.  

מתי עושים את הבדיקה?

הבדיקה מומלצת לכל אישה בהיריון בין השבוע ה-11 לסוף שבוע 13. כאמור, עבור נשים בהריון מרובה עוברים הבדיקה בעלת חשיבות גדולה אף יותר. כ-2.5% מההריונות בארץ הם מרובי עוברים ובמידה ומדובר בהריון לתאומים זהים אחוז הסיבוכים עלול להגיע ל-30%, על כן יש חשיבות לזיהוי מוקדם של סוג ההריון וזיהוי מצבים מסוכנים. 

מטרת הבדיקה

גילוי מוקדם של מומים מולדים ובעיקר תסמונת דאון - תסמונת גנטית שיכולה לגרום לפיגור שכלי ולמומים שונים. לא ידוע ממה נגרם השיבוש בכרומוזומים שמביא לתסמונת והיא אינה ניתנת לריפוי, אך כיום ניתן ברוב המקרים לזהות את הסיכון לתסמונת כבר בבדיקות מוקדמות בהריון. 

בהריון מרובה עוברים הבדיקה לא רק מזהה מומים שונים אלא מזהה האם התאומים חולקים שלייה אחת או לא ומה גיל ההריון. יש חשיבות רבה לפרטים אלו משום שאחוז הסיבוכים בהריונות מרובי עוברים גבוה מאשר בהריונות לעובר אחד. 

הכנות והנחיות

בדיקת שקיפות עורפית לתאומים

בדיקת שקיפות עורפית מורחבת לתאומים

דר' יובל גיאלצ'ינסקי מסביר אודות בדיקת שקיפות עורפית מורחבת לתאומים

לכל הבדיקות, הייעוץ והאבחונים במור לאשה