הדמיית הרחם והחצוצרות - סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה - קליניקה פרטית

בדיקה אלטרנטיבית לצילום רחם לנשים שאובחנו כסובלות מבעיות פריון.

רקע

נשים רבות הפונות לטיפולי פריון מאובחנות כסובלות מאי פריון מכאני על רקע חסימה בחצוצרה אחת או בשתיהן. חסימה שכזאת יכולה להיגרם מהריון, הפלה (טבעית או מגרידה), אנדומטריוזיס (Endometriosis) או מהידבקויות בחלל הבטן והאגן לאחר ניתוחים או תהליכים דלקתיים.

בשנים האחרונות תופסת תאוצה במדינות מתקדמות בעולם בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה, המחליפה את צילום הרחם שהיווה עד היום את שיטת הבדיקה הנפוצה בישראל.

בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה, הינה בדיקה חיונית בתהליך הבירור הרפואי לאי פריון ומצוינת בספרות הרפואית העדכנית כבדיקת הבחירה הראשונה והמועדפת. מדובר בבדיקת הדמיה של הרחם והחצוצרות באמצעות אולטרסאונד. הבדיקה מדגימה את תקינות מבנה הרחם, חלל הרחם והחצוצרות, במטרה לוודא שקיים מעבר חופשי לזרע לפגוש את הביצית ותתאפשר נדידה של העובר לאחר היווצרותו. מור הינו מהחלוצים בהבאת הבדיקה לישראל ומאז תחילת הפעילות ב 2016 ביצענו מאות בדיקות.

לבדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה יתרונות מובהקים על פני צילום רחם. היא פשוטה וקצרה, הרבה פחות כואבת, אינה חושפת לקרינה והינה ברמת דיוק גבוהה של 94%-92%. מאחר שהנוזל המוזלף הינו סליין (מים פיזיולוגיים) הנבדקת אינה נחשפת לחומר ניגוד העלול לגרום תגובות רגישות מסוכנות.

כיצד מתבצעת הבדיקה

הבדיקה מתבצעת המכשיר אולטרסאונד מתקדם עם טכנולוגיות תלת וארבע מימד.

במהלך הבדיקה מוזלפים מים פיזיולוגיים לחלל הרחם והחצוצרות תוך כדי הדמיה סימולטנית בעזרת אולטרהסאונד. הזלפת הנוזל לחלל הרחם מאפשרת הדגמה דינאמית וטובה של דופן הרחם במטרה לאבחן או לשלול בעיות במבנה הרחם ובחלל הרחם בו זמנית. הזלפת המים דרך החצוצרות מאפשרת להדגים את מידת הפתיחה של החצוצרות למעבר נוזלים באופן חופשי    במהלך  הבדיקה  כולה מסביר  הצוות המבצע לנבדקת כל שלב .

הבדיקה אורכת כ-15 דקות.

הכנות והנחיות

למי מיועדת הבדיקה

הבדיקה מומלצת לכל הנשים העוברות בירור לאי פריון אך יעילה ומומלצת גם במקרים של דימומים בלתי סדירים ודימומים מוגברים בנשים בגיל המעבר, בשל יכולתה המדויקת להדגים את חלל הרחם.

פענוח 

פיענוח הבדיקה נעשה על ידי הרופאים המבצעים וכולל מתן תשובה כתובה ומפורטת לרופא המטפל, מיד בתום הבדיקה תוך הסבר מפורט על ממצאיו. בנוסף, מקבלת כל נבדקת תמונות של הבדיקה עם דיסק בו ניתן לראות את המעבר הדינאמי של הנוזל הן בחלל הרחם והן בחצוצרות.

לכל הבדיקות, הייעוץ והאבחונים במור לאשה

צור קשר

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
*
*