בדיקת סקר שליש ראשון להריון - קליניקה פרטית

רקע

בדיקה ייחודית פורצת דרך ברפואת האם והעובר, המהווה את הבדיקה המקיפה ביותר שניתן לבצע בתחילת ההיריון. הבדיקה שכוללת בדיקת דם (סקר ביוכימי) ובדיקת אולטרסאונד, פותחה על ידי פרופ׳ ניקולאידס, המוביל את תחום רפואת העובר בעולם והיא מבוצעת לראשונה בישראל במור לאשה ברמת אביב.

במהלך הבדיקה נבדקים ארבעה נושאים עיקריים:

גילוי מוקדם של מומים בעובר:

ביצוע סקירת מערכות בשלב מוקדם זה, באמצעות טכנולוגיה מתקדמת ומיומנות מקצועית של הרופא המבצע, מאפשר לאבחן מומים מבניים בעובר כבר בתחילת ההיריון. לאבחון בשלב מוקדם חשיבות רבה בהחלטה על אופן מעקב ההיריון, אופן הבירור והמשך הבדיקות הנדרשות. בדיקה זו מתווספת לסקירות המאוחרות יותר המבוצעות בהיריון.

הערכה מוקדמת של הסיכון לתסמונת דאון:

הרחבה של בדיקת השקיפות העורפית הסטנדרטית ושקלול מספר רב של מרכיבים על מנת לקבל הערכת סיכון מדויקת במיוחד, והפניית אותם עוברים שלהם נמצא סיכון גבוה מאוד לתסמונת דאון לבדיקת אבחון.

הערכה מוקדמת של הסיכון לפתח רעלת היריון

רעלת היריון היא סיבוך הריוני המופיע בכ 5-10% מההריונות. סימניה השכיחים הם עליה בערכי לחץ הדם, פגיעה בכליות והופעה של חלבון בשתן. במצבים הקשים עשויה להיות פגיעה נרחבת יותר ומסכנת חיים לאם ולעובר. הטיפול במצבי רעלת היריון הינו יילוד התינוק, פתרון בעייתי במצבים בהם מופיעה רעלת היריון בשלבים מוקדמים (לפני שבוע 32).
מחקרים חדשים מגלים כי התחלת טיפול מניעתי באספירין בשלבים המוקדמים של ההיריון (לפני שבוע 16) מפחיתים כבחצי את הסיכון לפתח רעלת הריון מוקדמת. לפיכך, ישנה חשיבות רבה בזיהוי האימהות שלהן סיכון גבוה לפתח רעלת היריון מוקדמת.
בדיקת שליש ראשון מזהה את מרבית הנשים המועדות לפתח רעלת הריון מוקדמת ומאפשרת התאמת מעקב ההיריון, ייעוץ והמלצות לטיפול מונע בהתאם. 

הערכת הסיכון ללידה מוקדמת בשלבי היריון ראשונים

לידה מוקדמת לפני שבוע 34 עלולה להיות כרוכה בסיבוכי פגות משמעותיים. אחד מהסימנים הראשונים העשויים לנבא לידה מוקדמת הוא קיצור של צוואר הרחם. במסגרת הבדיקה בשליש הראשון מבוצעת מדידה והערכה של מבנה צוואר הרחם. במידה ומתגלה צוואר רחם קצר ניתן לשקול אפשרויות טיפול.

הבדיקה מומלצת הבדיקה לכל אישה בהיריון בין השבוע ה11 לסוף שבוע 13.

מטרת הבדיקה: הערכה מקיפה לעובר ולאם בשלבים מוקדמים של ההיריון, על מנת להגיע לאבחון מוקדם ולמנוע סיבוכי היריון העלולים להופיע בשלבים מאוחרים

 צפו בד"ר יובל גיאלצ'ינסקי מסביר על הבדיקה

צפו בד"ר יובל גיאלצ'ינסקי מסביר על הבדיקה

הכנות והנחיות

לכל הבדיקות, הייעוץ והאבחונים במור לאשה

צור קשר

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
*
*