ביופסיה שד לאבחון סרטן השד

רקע

ביופסיה בשד היא בדיקה במהלכה נלקחים דגימת רקמה או תאים מן השד. הבדיקה נעשית בהנחיית אולטרסאונד בלבד, על מנת להבטיח שהיא אכן נלקחת מהממצא החשוד, ובהרדמה מקומית. במור לאשה מבצעים ביופסיית מחט עבה (טרוקאט, TRUCAT) וביופסיית מחט דקה (FNA).
חשוב לזכור שביופסיה מבוצעת כדי לאבחן האם הגידול שנמצא בגופכן הוא ממאיר, כלומר, סרטני. אם הופניתן לביצוע הבדיקה אין זה אומר בהכרח שיש לכן ממה לחשוש, שכן רבות מהבדיקות חוזרות עם תוצאה שלילית, כלומר – שהגידול אינו ממאיר. סוג הביופסיה המבוצעת נבחר על ידי הרופא בהתאם לגודל הגידול ומיקומו.

הבדיקה מבוצעת באופן פרטי ו/או באמצעות הפנייה רפואית ובהתחייבות כספית מתאימה (טופס 17).

ביופסיית מחט דקה (FNA)

נקראת גם ביופסיה מחט עדינה. בביופסיה בשיטת מחט דקה שואבים נוזל מהגוש החשוד ושולחים אותו לבדיקת מעבדה. ביופסיית מחט דקה מבוצעת לרוב כאשר הגוש הוא ציסטי ואינה כוללת הרדמה. משך הבדיקה הוא כ-10 דקות.

ביופסיית מחט עבה (טרוקאט)

הבדיקה מבוצעת בהרדמה מקומית, במהלכה הרופא מחדיר מחט חלולה אל האזור הנבדק ושואב מספר דגימות שיישלחו למעבדה. הבדיקה מתבצעת בהנחיית אולטרסאונד, על מנת להגיע אל המיקום המדויק בו הורגש הגידול. משך הבדיקה כ-20 דקות ולאחריה מניחים תחבושת על האזור הנבדק. לאחר הבדיקה תתבקשי להמתין כחצי שעה לטובת מעקב.

הכנות והנחיות

מידע נוסף על ביופסיה

לכל הבדיקות, הייעוץ והאבחונים במור לאשה

צור קשר

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
*
*