חיסון שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת, הידועה גם כ"הרפס זוסטר", היא מחלה ויראלית המתבטאת לרוב בשלפוחיות על העור ובכאבים עזים.

לתיאום תור חייגו למוקד מור 3088* 

מה גורם למחלה?

שלבקת חוגרת נגרמת על ידי נגיף הנקרא "וריצלה זוסטר" (VZV) – אותו נגיף שגורם לאבעבועות רוח בילדים. נגיף זה משתייך למשפחת נגיפי ההרפס, וככל הנגיפים שמשתייכים למשפחה זו, גם הוא אינו נעלם מהגוף לאחר שהזיהום חולף, אלא נותר בגוף בצורה "רדומה".

אנשים שחלו בילדותם באבעבועות רוח, נושאים בגופם אחרי ההחלמה את הנגיף בצורה רדומה בעצבי הגולגולת או בעצבים שלאורך הגב והגפיים. בשלב מסוים - לעיתים אפילו עשרות שנים לאחר ההחלמה מאבעבועות הרוח, הנגיף "מתעורר" אצל חלק מהאנשים וגורם לשלבקת חוגרת.

מהם תסמיני המחלה?

שלבקת חוגרת מתאפיינת בצברי שלפוחיות קטנות על העור, לאורכם של עצבי הפנים או על פני הגב או בגפיים. פריסת השלפוחיות בצורה של חגורה סביב הגוף, הקנתה למחלה את שמה - שלבקת חוגרת. מיקומם המדויק של השלפוחיות תלוי במיקום של העצבים הנגועים - לרוב בצד אחד של הגוף, ובדרך כלל באזור החזה או המותן.

הפריחה מלוּוה לרוב בכאבים או בתחושת עקצוץ וגרד, וברוב המקרים הכאבים מקדימים את הופעת הפריחה. בהמשך מופיע אודם באזור ורק לאחר מכן מופיע המראה האופייני של צברי השלפוחיות על רקע האודם. אצל מיעוט מהחולים יופיעו גם תסמינים כלליים כמו חום, חולשה ותחושה כללית רעה.

האם המחלה מסוכנת והאם יש לה סיבוכים?

כן, ובעיקר באוכלוסייה הבוגרת. הסיבוך הנפוץ ביותר הוא כאב עצבי המופיע לאחר הזיהום ונקרא Postherpetic neuralgia (PHN). הכאב מופיע באזור בו הייתה הפריחה, והוא עלול להימשך שבועות ואף חודשים – זמן רב לאחר שהפריחה כבר חלפה. כאב זה עלול להיות קשה ולפגוע מאוד באיכות החיים, מכיוון שבמקרים רבים הוא אינו מגיב למשככי כאבים רגילים. הסיכון ללקות בתופעה זו עולה עם הגיל. כ 20%- מהחולים הסובלים מתופעה זו הם בני 80 ומעלה.

סיבוכים אחרים הם זיהום חיידקי ש"מתלבש" על הנגעים, ומחלה המפושטת מעבר למיקומם של העצבים הנגועים (תופעה זו מתרחשת בעיקר אצל מדוכאי חיסון).

בנוסף, יתכנו זיהומים קשים ומסוכנים כמו פגיעה בעצב הראייה ובקרנית העין, תסמונות הדומה לזו של אירוע מוחי, דלקת קרום המוח ודלקת של רקמת המוח.

האם קיים חיסון המונע את המחלה?

החיסון המוצע במור נקרא SHINGRIX והוא יעיל בלמעלה מ-90% במניעת המחלה ובהורדת רמת התחלואה אצל אלה שנדבקו.

על חיסון Shingrix:

חיסון רקומביננטי (מומת) של וירוס Varicella Zoster Virus (VZV).
החיסון הוכח כיעיל למניעת אירוע של "שלבקת חוגרת" (Herpes Zoster) ב- 93% אצל אנשים מעל גיל 50 , וב87.9% אצל אנשים מעל גיל 70 .
החיסון הוכח כיעיל למניעת סיבוכים של שלבקת חוגרת כגון: התפשטות כללית של השלפוחיות, פגיעה בעיניים, כאבים עצביים אחרי המחלה, אירוע מוחי.
החיסון מיועד לאנשים המעוניינים לצמצם את הסיכון לחלות בשלבקת חוגרת ולהפחית את הסיכוי לסיבוכים מהמחלה.

לתיאום תור חייגו למוקד מור 3088* 

למי מומלץ להתחסן?

  • בני 50 שנים ומעלה
  • בני 18 שנים ומעלה שהינם בסיכון לשלבקת חוגרת

החיסון אינו מתאים לילדים ונוער, לנשים בהריון, נשים מניקות ולאנשים שחוו תגובות אנפילקטיות בחיסונים קודמים.

תופעות לוואי

תופעות לוואי אפשריות מהחיסון, החולפות לרוב בתוך כשלושה ימים: 

אודם, כאב ונפיחות באזור החיסון; חום, כאבי שרירים, חולשה, בחילות, כאבי ראש ועייפות.

צור קשר

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
*
*