דום נשימתי

רקע

תסמונת הפסקות נשימה בשינה (דום נשימה) היא אחת מהפרעות השינה השכיחות. הסיבה לדום נשימה בשינה היא חסימות חוזרות של דרכי הנשימה העליונות במהלך השינה שגורמות להפסקות נשימה, מאמץ נשימתי מוגבר וירידות חוזרות ברמת החמצן בדם. למרות שהפסקות הנשימה הן בד"כ קצרות (10-30 שניות) הן גורמות ליקיצות (התעוררויות) לצורך חידוש הנשימה וכתוצאה מכך לקיטוע של השינה.

שרשרת האירועים של חסימה-יקיצה-פתיחה מתרחשת עשרות פעמים במשך הלילה, דבר הגורם לתחושת תשישות ולתפקוד חסר במשך היום. הסובלים מתסמונת זו מדווחים על נחירות רמות, יובש בפה בלילה ובבוקר, השתנה מרובה בלילה, תחושת מחנק, כאבי ראש ומתחושה של קימה מ"שינה לא שינה".

מחקרים רבים מוכיחים את הקשר בין תסמונת הפסקות נשימה בשינה לפגיעה כללית באיכות החיים ולתחלואה במחלות לב, שבץ מוחי, עליה בלחץ דם ובמחלות קרדיו-וסקולריות, התפתחות סוכרת ושינויים מטבוליים, הפרעה בזיכרון, הפרעה בריכוז, ירידה במצב הרוח, הפרעות בתפקוד המיני ועוד.

בדיקת דום נשימתי

מרפאת השינה של מור נותנת מענה כולל לבדיקת דום נשימתי, החל משלב החשד לדום נשימתי ועד לאבחון מלא והמלצה לטיפול.

בדיקת השינה מאפשרת כימות של ההפרעה הנשימתית. נהוג לקבוע את חומרת ההפרעה (קלה/בינונית/קשה) בהתאם למספר הפסקות הנשימה בשעה שינה (צפיפות האירועים הנשימתיים) ומידת הירידה ברמת החמצן בדם.

מהלך הבדיקה

המטופל מקבל במרפאה מכשיר ניטור (שעון עם אצבעון) - WatchPAT - איתו הוא ישן בביתו, בסביבתו הטבעית. לאחר החזרת המכשיר מתבצעת פריקת נתונים ופיענוח התוצאות. שקלול תוצאות בדיקת השינה, הרקע הרפואי וחומרת הסימפטומים תאפשר לרופא להמליץ על הטיפול המתאים לכם ביותר.

 

לצפייה בסרטון הדרכה לשימוש במכשיר ה-WatchPAT

טיפול בדום נשימתי
היכן מתבצעת הבדיקה

לכל הבדיקות, הייעוץ והאבחונים בתחום השינה