הזרקות תוך עיניות

רקע

סוגי הזרקות תוך עיניות:

  1. אווסטין
  2. לוסנטיס
  3. אייליה
  4. אוזורדקס

הטיפול המקובל כיום במחלות רשתית שונות הינו טיפול בתרופות נוגדות צמיחת כלי דם: אווסטין ולוסנטיס. הטיפול יעיל במקרים של מחלות רשתית כגון ניוון מרכז הראיה של הגיל המבוגר (AMD), פגיעה ברשתית בשל סוכרת, חסימת כלי דם ברשתית ובצקת ברשתית שנגרמת מסיבות שונות.

מחלת ניוון הרשתית הקשורה לגיל - AMD

מחלת ניוון הרשתית הקשורה לגיל (AMD - age related macular degeneration), היא הסיבה השכיחה ביותר לעיוורון בעולם המערבי אצל אנשים מעל גיל 65.

קיימות שתי צורות של AMD:

  1. הצורה הרטובה - ישנו גידול של כלי דם חדשים.
  2. הצורה היבשה - מקדימה את הצורה הרטובה ואין בה עדיין גידול של כלי דם חדשים.

ב- AMD קיים איבוד של הראיה במרכז הראיה הידוע גם בשם מקולה. מרכז ראיה זה מתנוון וכלי דם חדשים גדלים בסביבתו ומתחתיו (הצורה הרטובה), מצב שיכול להוביל בהמשך לעיוורון. הלוסנטיס והאווסטין הינן תרופות הנקשרות לחלבון האחראי על צמיחת כלי דם חדשים הנקרא חלבון VEGF  ובכך מעכבות את פעולתו של החלבון ויצירת כלי דם חדשים.

במחקרים מבוקרים שנעשו (באישור רשות התרופות האמריקנית FDA ) ביחס לשימוש בלוסנטיס ואווסטין כטיפול במחלת ה-AMD נמצא כי התרופות יעילות ובטוחות לשימוש. התרופות עצרו את התקדמות המחלה אצל כ-95% מהמטופלים ובנוסף הביאו לשיפור הראיה אצל כ 40% מהמטופלים.

חובה לציין שכמו שבכל תרופה חדשה הנכנסת לשימוש תתכנה תופעות לוואי שעדיין אינן ידועות ושלא נצפו מראש. כמו כן, יש לציין שהזרקה תוך עינית יכולה לגרום להיווצרות קרעים ברשתית, דימום בזגוגית (בערך ב 0.2% מהמקרים) ואף לזיהום תוך עיני (נדיר מאוד). תופעות אלו ניתנות בדרך כלל לטיפול. 

למי מומלץ הטיפול

על פי המלצות רופא מטפל.

חלק ניכר מעלות ההזרקות מכוסה ע"י קופות החולים והביטוחים הפרטיים. 

הכנות והנחיות

לכל הבדיקות, הייעוץ והאבחונים בתחום עיניים

צור קשר

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
*
*