קולונוסקופיה וירטואלית

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו אצל נשים ואצל גברים כאחד, והתסמינים להופעתו מתגלים לרוב בשלב מתקדם של המחלה. גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס יכול להעלות את סיכויי ההחלמה עד 90%, ולכן הוא חשוב במיוחד ויכול להציל את חייכם

רקע

סרטן המעי הגס הוא הגידול השכיח ביותר בנשים ובגברים יחד. סרטן זה יכול להתפתח מגידול שפיר בדופן המעי, הנקרא פוליפ, שבמשך הזמן משנה את אופיו לגידול סרטני. גילוי הפוליפים בטרם הפיכתם לממאירים מאפשר את הסרתם, ומונע התפתחות המחלה. גילוי מוקדם יכול להביא לריפוי בכ- 90% מהמקרים.

קולונוסקופיה וירטואלית היא טכנולוגיית אבחון (סקירה טומוגרפית של הבטן) שמטרתה העיקרית היא לאתר פוליפים ונגעים נוספים במעי הגס. במהלך הבדיקה נעשית גם סריקה כללית של איברי הבטן והאגן.
סריקה זו אינה זהה לבדיקת CT ממוקדת וספציפית של אברי הבטן, אך יש באפשרותה לגלות תהליכים פתולוגיים גסים באזורים שנסרקים. כמובן שאין בדיקה זו באה להחליף בדיקת CT מכוונת לאברי בטן מסוימים.

הקולונוסקופיה הווירטואלית מאפשרת הדגמת הדופן הפנימית של המעי הגס על ידי סימולציה ממוחשבת תלת ממדית של דופן המעי. אולם, ככל בדיקה רפואית, גם הקולונוסקופיה הווירטואלית אינה מבטיחה דיוק של 100% בזיהוי נגעים במעי. זאת מסיבות של מגבלות הטכנולוגיה או הכנה לא אופטימלית של המעי. רגישות הבדיקה בזיהוי נגעים בגודל של 1 ס"מ ויותר הינה מעל 90%, בעוד שלגבי פוליפים בגודל 9-6 מ"מ היא יותר נמוכה. קיים קושי באבחון של פוליפים זעירים או נגעים שטוחים. כללית, רגישות וסגוליות הבדיקה דומה לזו של הקולונסקופיה הרגילה באבחון פוליפים וגידולים במעי הגס. כיום הצטבר כבר ניסיון לא מבוטל בביצוע בדיקה זו כבדיקת סקר, והיא הבדיקה המועדפת כעת, הן על ידי אנשים רבים והן על ידי גורמים רפואיים.

למי מומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית

  1. אנשים בגילאי 50-82.
  2. אנשים מעל גיל 40, בעלי רקע משפחתי של פוליפים או גידולים במעי הגס.
  3. אנשים עם ממצא חיובי בבדיקות דם סמוי בצואה ו/או חוקן בריום.

סרטון הדרכה על בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית:

סרטון קולונוסקופיה

הכנות והנחיות
הבדיקה אינה מתאימה:

לכל הבדיקות, הייעוץ והאבחונים בתחום גילוי מוקדם וסקר

צור קשר

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
*
*