בדיקת DXA – מדידת הרכב גוף - Body composition

בדיקה חדשנית למדידה מדויקת של הרכב הגוף , המספקת נתונים מדויקים על הרכב העצמות והרקמות, מסת רקמה רזה ומסת רקמת שומן.

רקע

מדידה מדויקת של הרכב הגוף מספקת מידע בעל ערך להערכה, ניטור וטיפול במגוון של מחלות והפרעות. כלים אלה יכולים אף לסייע לספורטאים לקבל החלטות לגבי משטרי אימונים על מנת להשיג את הביצועים הטובים ביותר והיעילים ביותר עבורם.

סריקות הרכב הגוף עם DXA מספקות נתונים מדויקים על הרכב העצמות והרקמות, כולל צפיפות העצם (BMD) מסת רקמה רזה, מסת רקמת השומן. הם מספקים גם נתונים של הגוף הכולל ותוצאות אזוריות (חלל הבטן, הזרועות, הרגליים, האגן ואזורי אנדרואיד \ ג'נואיד). המדידות הן מהירות ולא פולשניות.

למי מיועדת הבדיקה?

בדיקת DXA יכולה להתאים לכמה מטרות:

  1. אנשים שעוסקים בספורט ובפעילות גופנית באופן מקצועי, וצריכים להגיע לרמות מדויקות של מסת רקמת שומן ורקמה רזה .
  2. אנשים שמתמקדים בחיטוב ו\או בהרזיה, ומקפידים תוך כדי כך בבניית מסת שריר, הורדת אחוזי שומן ושמירה על תפריט מיוחד. באמצעות מדידת הנתונים הנ"ל, ניתן לבדוק את אחוזי השינוי וההצלחה במסגרת הדיאטה.
  3. נשים שנמצאות בסיכון ללקות במחלת אוסטאופורוזיס, מחלת דילול העצם. מי נמצאות בסיכון למחלה? נשים בגיל המעבר (הירידה בהורמון אסטרוגן מגבירה את הידללות העצם), נשים שנוטלות סטרואידים או חלו בעבר במחלות הקשורות לבלוטת התריס, נשים ששברו בעבר איברים בגוף.
  4. ילדים ונערים עד גיל 25 שמעוניינים לעקוב אחרי תהליך בניית העצם, שנמשך עד גיל 20+. לאחר סיום תהליך בניית העצם לא ניתן להשפיע על חוזק העצמות ולכן מומלץ לעקוב אחר התפתחות העצם לפני סיום התהליך.
מטרת הבדיקה
מהלך הבדיקה והנחיות