סרטן המעי הגס: גורמים, סימנים ודרכי טיפול

סרטן המעי הגס היא אחת מהמחלות הממאירות השכיחות ביותר, בעיקר בקרב מבוגרים מעל גיל 50, ואף מהווה גורם תמותה מרכזי. גילוי מקדים שלה מאפשר ריפוי מלא בכ-90% מהמקרים ועל כן בדיקות סקר תקופתיות לשלילתה מומלצות בקבוצת גיל זו. מהם הסימנים שיעוררו סימני אזהרה ואילו בדיקות כדאי לכם לבצע באופן תקופתי? מדריך

המעי הגס הוא האיבר התחתון ביותר במערכת העיכול. תפקידו לספוח את הנוזלים והמלחים מהמזון המתעכל בקיבה ובמעי הדק. בנוסף, המעי הגס מהווה קרקע פורייה להתפתחותם של חיידקים שונים החיוניים לגוף. לאחר עיבודו של המזון באיבר זה, נפלטות השאריות דרך הרקטום. בניגוד לגידולים ממאירים רבים, סרטן המעי הגס מתחיל לרוב כגידול שפיר, פוליפ, המתפתח בקצב איטי במשך שנים. במצבים בהם הפוליפים המצויים במעי מתחלקים באופן בלתי מבוקר הם הופכים לגושים סרטניים.

סרטן המעי הגס נפוץ מאוד ולמעשה מדובר במחלה הממאירה השנייה בשכיחותה בישראל. למרות שהוא מופיע בעיקר בקרב מבוגרים מעל גיל חמישים, סרטן המעי הגס עשוי להתפתח גם בצעירים. מהן הסיבות לסרטן המעי הגס, אילו התסמינים יהוו נורות אזהרה וכיצד מטפלים? כל התשובות.

גורמי הסיכון

מהם גורמי הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס?

ברוב המקרים, הסיבות להתפתחות סרטן המעי הגס אינן ידועות. כבכל מחלה ממאירה, גידול במעי הגס מתפתח כתוצאה משגיאה בדנ"א התאי. בעוד שתאים בריאים מתחלקים בצורה מבוקרת וכך שומרים על תפקוד תקין של הרקמה, תאים סרטניים ממשיכים להתחלק, גם במצבים בהם אין צורך ביצירת תאים חדשים ומתאגדים לידי גוש אחד הנקרא גידול סרטני. התאים הסרטניים מתרחבים ופולשים אל רקמות ואיברים הסמוכים להם.

מחקרים שונים הוכיחו כי קיימת נטייה גנטית לחלות במחלה, אך סיבה זו אינה מהווה גורם מוביל להתפתחות סרטן המעי הגס. איזה גורמים נוספים עלולים להשפיע על התפתחות סרטן המעי הגס?
שגרת התזונה עשויה להיות גורם סיכון להתפתחות המחלה: תזונה עשירה בחלבונים מן החי ודלה בסיבים תזונתיים מגדילה את הסיכוי לתחלואה בסרטן זה.
בנוסף, בשל העובדה שמדובר בסרטן שמקורו בפוליפ שפיר, אלה הסובלים ממחלות מעיים כרוניות, כמו קרוהן או מהימצאות פוליפים במעיים נמצאים בקבוצת הסיכון לתחלואה.

תסמינים

מהם התסמינים לסרטן המעי הגס?

האתגר המרכזי בגילוי סרטן המעי הגס הוא היעדר סימנים בשלביו המוקדמים. עם התפתחות הגידול הממאיר, עלולים להופיע תסמינים שונים, בניהם צואה דמית, עצירות או שלשול ממושך, כאבי בטן, ירידה דרסטית במשקל. בשלבים מתקדמים של המחלה עשוי אף החולה לסבול מחסימת מעיים.

מהלך המחלה

מהם שלבי המחלה?
המחלה מחולקת לחמישה שלבים עיקריים הנקבעים על סמך גודל הגידול המתפתח ומידת התפשטותו לאיברים סמוכים:
סרטן המעי הגס בשלב 0
גידול ממאיר בשלבים הראשוניים, ומתפתח בשכבה הפנימית של המעי הגס בלבד.

סרטן המעי הגס בשלב 1
הגידול הסרטני מתפתח בציפוי הפנימי של המעי הגס ועשוי אף להתחיל לגדול אל תוך השריר, אך לא התפשט אל בלוטות הלימפה הסמוכות.

סרטן המעי הגס בשלב 2
בשלב זה הגידול התפשט לדופן המעי אך לא פלש לקשריות הלימפה.

סרטן המעי הגס בשלב 3
הגידול הסרטני מתפשט לשכבה החיצונית של המעי, לרקמות סמוכות ומשפיע על 1-3 בלוטות לימפה באזור.

סרטן המעי הגס בשלב 4
הגידול שהתפתח במעי הגס מתפשט גם לאברים סמוכים, בניהם הכבד.

דרכי האבחון


איך מאבחנים?
ישנן מספר בדיקות המשמשות לאבחון של סרטן המעי הגס. חשוב לציין כי גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מציל חיים.

בדיקת דם סמוי בצואה:
בדיקה לא פולשנית המתבצעת כבדיקת סקר לגילוי מוקדם מעל לגיל 50. מדובר בבדיקה פשוטה מאוד המתבצעת באופן עצמאי ומומלצת לביצוע בתדירות של אחת לשנה בטווח גילאים זה. במהלכה, נלקחת דגימת צואה בערכה המתקבלת בקופת החולים. תוצאה חיובית המעידה על הימצאות דם בצואה מחייבת המשך בדיקה וביצוע בדיקת קולונוסקופיה.

סיגמוידסקופיה:
בדיקה המתבצעת בעזרת צינור אור גמיש הבוחן חלק מהמעי הגס.

חוקן באריום:
צפייה במעי הגס באמצעות צילום רנטגן וצבען נוגד המוחדר למעי בעזרת ביצוע חוקן.

בדיקת קולונוסקופיה:
בדיקה המתבצעת באמצעות קולונוסקופ – צינור דק שבקצהו מוצבת מצלמה ומקור תאורה. הקולונוסקופ מוחדר דרך פי הטבעת ומאפשר התבוננות אל חלל המעי הגס והרקטום. הבדיקה מתבצעת בטשטוש קל ומאפשרת לאתר פוליפים, להסיר בצריבה גידולים שפירים ולקחת דגימות רקמה מגידולים חשודים במעי לצורך אבחונם.

הפוליפים המאותרים אמנם מתפתחים באיטיות אך עלולים להפוך לגידולים ממאירים. במצבים בהם הם מתפתחים והופכים לסרטניים סיכויי ההחלמה יורדים משמעותית. משכך בדיקה זו חשובה במיוחד למניעת סרטן המעי הגס.

בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית:
בדיקה המבצעת שימוש בסורק, CT, כדי לחזות בצילום תלת ממדי של אזור המעי הגס, באמצעותה ניתן לאתר גידולים ממאירים באזור. מדובר בבדיקה חדשנית, אשר עושה שימוש באמצעים מתקדמים ואינה סורקת רק את אזור המעי, אלא מסייעת גם בסריקה וגילוי של ממצאים בכבד, בכליות, בלבלב בכיס המרה ועוד. בנוסף, בדיקה זו אינה מצריכה כל טשטוש או הרדמה. מידע נוסף על בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית.

אפשרויות הטיפול

כיצד מטפלים בסרטן המעי הגס?
הטיפול בסרטן המעי הגס תלוי בשלב בו המחלה התגלתה ובאזור בו היא מתפתחת.

ניתוח לכריתת המעי הגס:
ניתוח לכריתת המעי הגס הוא החלק המרכזי באסטרטגיית הטיפול בסרטן. ומטרתו היא לכרות את הגידול ואת בלוטות הלימפה והמוקדים הנוספים אליהם הוא התפשט. האסטרטגיות לביצוע פעולה כירורגית זו רבות ומותנות בגודל הגידול, מיקומו באיבר והתפשטותו אל איברים נוספים. ישנן שתי מטרות מרכזיות לניתוח לכריתת המעי – כריתת הגידול הממאיר וחיבור מחדש של המעי לאחר מכן באופן שישמור על תקינות האיברים באזור.

טיפולים כימותרפיים:
טיפולים אלה כוללים מתן של תרופות כימיות באמצעות החדרתן לווריד או על ידי תרופות פומיות. הכימותרפיה אמנם מחסלת את תאי הסרטן, אך בשל העובדה שמדובר בטיפול רב מערכתי היא עלולה לפגוע גם בתאים בריאים בגוף כמו תאי מח עצם.

טיפול קרינתי:
הטיפול הקרינתי מתבצע באמצעות קרינת רנטגן אשר פוגעת בדנ"א התאי של הגידול הסרטני וכך מחסלת אותו.

טיפולים ביולוגיים:
הטיפולים הביולוגיים עומדים כיום בחזית הטיפול בסרטן. מדובר בטיפולים מותאמים אישית, המתבססים על מאפייני הגידול המסוים וכך הפגיעה בתאים הבריאים במסגרת טיפול זה מינימלית.

סיכויי החלמה

    סיכויי ההחלמה מסרטן המעי הגס נקבעים על פי מספר גורמים, כשהמרכזי בהם הוא השלב בו נתגלה הסרטן. ככל שהמחלה מתגלה מאוחר יותר, והגידול אינו ממוקד לאזור אחד, סיכויי ההחלמה יורדים. גילוי סרטן המעי הגס בשלביו הראשונים (במצב בו הגידול הממאיר לא פלש אל בלוטות הלימפה או איברים סמוכים), מאפשר את הצלחת הטיפול וב- 90% מהמקרים יביא להחלמה מלאה. משכך, בדיקות לאבחון מוקדם של הגידול הממאיר חשובות מעין שיעור ואף מומלצות באופן שגרתי למבוגרים מגיל 50 ומעלה.

מעוניינים לקבוע תור לבדיקת קולונוסקופיה וירטואלית? השאירו פרטים ונחזור אליכם