בדיקת קולונוסקופיה - כל הפרטים

סרטן המעי הגס הוא סרטן נפוץ, אך גילוי מוקדם שלו עשוי לשפר את סיכויי ההחלמה בכ-90%. בדיקת קולונוסקופיה מסייעת באיתור נגעים סרטניים במעי בשלבים מקודמים. מהם סוגי בדיקת הקולונוסקופיה, איך מתכוננים אליה ומה עשויות להיות תופעות הלוואי? כל התשובות

כ-3000 חולים ישראלים מאובחנים בסרטן המעי הגס והחלחולת, הנחשב כגידול השני השכיח ביותר, לאחר סרטן השד בנשים וסרטן הערמונית בגברים. למרות היותו נפוץ מאוד, גילוי מוקדם של סרטן המעי, מעלה את סיכויי ההחלמה באופן משמעותי ואף עשוי להציל חיים.

בדיקת קולונוסקופיה, מאפשרת התבוננות בחלל המעי הגס והחלחולת, באמצעות קולונוסקופ – צינור דק שבקצהו מוצבת מצלמה זעירה. בעזרת בדיקה זו ניתן לאתר ואף לטפל במצבים רבים באזור מערכת העיכול, בניהם גירויים על דפנות המעי, פוליפים ואף גידולים ממאירים.

ישנם שני סוגים של בדיקות קולונוסקופיה: קולונוסקופיה וירטואלית וקולונוסקופיה רגילה:

קולונוסקופיה רגילה
בדיקת הקולונוסקופיה מתבצעת על ידי גסטרואנטרולוג ואורכת כחצי שעה כאשר המטופל נמצא תחת טשטוש. במהלך הבדיקה מוחדר הקולונוסקופ למעי המטופל דרך פי הטבעת, והמצלמה הנמצאת בקצהו מאפשרת לרופא המטפל לבחון את חלל המעי הגס ודפנותיו. בנוסף, בעזרת הקולונוסקופ יכול הרופא המטפל להסיר גידולים ופוליפים חשודים, ולבצע ביופסיה כדי לקבוע האם מדובר בגידולים ממאירים או שפירים. בדיקת הקולונוסקופיה הרגילה כרוכה באי נוחות בשל החדרת הצינור.

קולונוסקופיה וירטואלית  
קולונוסקופיה הווירטואלית מתבצעת במהירות, ללא צורך בטשטוש או הרדמה. בעזרת מכשיר CT מתקדם, סורק הרופא הרדיולוג את אזור המעי וגם את האיברים הסמוכים, לרבות הכבד, הכליות, כיס המרה, הרחם והשחלות בנשים והערמונית בגברים. בניגוד לבדיקת הקולונוסקופיה הרגילה, במהלך הבדיקה הווירטואלית לא ניתן להוציא פוליפים שאותרו או לקחת דגימה מהם.

מתי צריך לבצע בדיקת קולונוסקופיה?

כאבי בטן תכופים, עצירות כרונית, שלשול לאורך תקופה וירידה לא מוסברת במשקל, עשויים להיות סימנים מחשידים למחלה במערכת העיכול, ועל כן יחייבו ביצוע של בדיקת קולונוסקופיה. כמו כן, מצבים בהם התקבלה תוצאה חיובית בבדיקת דם סמוי בצואה יחייבו ביצוע של הבדיקה.


כאמור, בדיקת הקולונוסקופיה משמשת כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ועל כן אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של המחלה הממאירה, צריכים לבצע את הבדיקה באופן שגרתי. בנוסף, גידול במעי הגס שכיח במיוחד בקרב אנשים מעל לגיל 50, ומשכך בדיקה זו מומלצת בקרב קבוצת אוכלוסייה זו לשם מניעה וגילוי מוקדם.

איך מתכוננים לבדיקת קולונוסקופיה?
כדי הבטיח בדיקה אמינה ומדויקת ככל הניתן, טרם לבדיקה חשוב לרוקן את המעי הגס מתוכן צואתי, זאת על ידי הצמדות לדיאטה קפדנית ונטילת חומרים משלשלים לניקוי המעיים. חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לנטילת תרופות שונות, לרבות תוספי מזון. לעיתים יינתנו הוראות מיוחדות בכל הנוגע לתרופות נוגדות קרישה.

מה מותר לאכול לפני בדיקת קולונוסקופיה?
כיומיים לפני הבדיקה, יש להימנע ממזונות עשירים בסיבים תזונתיים, כמו פירות וירקות ולהרבות באכילת מזונות שאינם מכילים כמות רבה של סיבים, לרבות תפוחי אדמה ולחם לבן. בנוסף, בימים שטרם לבדיקה חשוב להרבות בשתייה ולהימנע מצריכת משקאות אלכוהוליים. ב-24 השעות שלפני בדיקת הקולונוסקופיה יש לצרוך מזונות המורכבים מנוזלים בלבד, כמו מרק צח, מיצים צלולים או תה. כשש שעות לפני הבדיקה יש להימצא בצום מוחלט, למעט שתיית מים המותרת ואף מומלצת עד לשעתיים לפני הבדיקה. צריכת נוזלים מרובה תבטיח את ניקיון המעי וכך תציג תמונה בהירה של חלל המעי במהלך הבדיקה.

מעבר להנחיות התזונה, טרם לבדיקת הקולונוסקופיה ייטול המטופל חומר משלשל, זאת כדי להבטיח את ריקון המעיים. סוג המשלשל יבחר על פי הנחיית הרופא המטפל, בהתאם למצבו הפיזי והרפואי של המטופל.

מהן תופעות הלוואי אחרי בדיקת קולונוסקופיה רגילה (פיברואופטית)?
כאמור, הבדיקה מתבצעת תחת טשטוש קל, ובשל כך יתכנו תופעות לוואי, כמו תחושת נמנום. חשוב להיות בחברת מלווה בשעות שאחרי הבדיקה ואין לנהוג עד לשמונה שעות מסיומה, בשל השפעת החומר המטשטש. לאחר הבדיקה, תיתכן תחושת נפיחות, גזים ובמצבים בהם התבצעה קולונוסקופיה רגילה שכללה הסרת פוליפ או לקיחת דגימה של חלק מרקמה לביופסיה ייתכן דימום מפי הטבעת.

מה עלולים להיות הסיבוכים בבדיקת קולונוסקופיה רגילה?

במהלך הבדיקה, עלולים להיפגע כלי דם בדופן המעי. במצבים בהם הדימום יזוהה במהלך הבדיקה הוא יטופל מידית אך הוא עלול גם להיווצר מספר ימים אחרי ביצועה. במצב זה יהיה צורך בבדיקה חוזרת לתיקון כלי הדם שנפגע. במקרים נדירים עשוי להיווצר נקב בדופן המעי, מצב זה יחייב ניתוח מידי והוא עלול להוות סכנת חיים.

סימנים חריגים שמופיעים בימים שלאחר הבדיקה, כמו כאבי בטן קיצוניים, דימום בלתי פוסק מאזור פי הטבעת או תחושת חולשה קיצונית, יחייבו פנייה אל הרופא המטפל.

בבדיקת קולונוסקופיה וירטואלית אין צורך בהרדמה או בטשטוש ולכן ניתן לחזור לשגרה מיד לאחריה. בנוסף, בגלל שהבדיקה מתבצעת ע"י סורק CT קטן במיוחד, אין חשש לפגיעות בכלי הדם בדופן המעי.
לסיכום, בניגוד למחלות ממאירות אחרות, סרטן המעי הגס מתפתח באיטיות ובשל כך ניתן למניעה באופן כמעט מוחלט. ביצוע בדיקת קולונוסקופיה באופן שגרתי מעל לגיל 50 יסייע באיתור גידולים חשודים באזור המעי הגס ויבטיח את מניעת התפרצות המחלה.

מעוניינים לקבוע תור לבדיקה או לשמוע פרטים נוספים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם