צנתור: מהלך הבדיקה והסיכונים

צנתור הוא פעולה כירורגית המשמשת לפתיחת חסימות בכלי דם, כדי למנוע פגיעה באיברים שונים, בניהם הלב, המוח והרגליים. באילו מקרים יש צורך בצנתור, כיצד הוא מתבצע ומהם הסיכונים? כל המידע החיוני

צנתור הוא הליך רפואי הכולל החדרה של צינורית דקה לגוף לשם אבחון, פתיחת כלי דם חסומים או ניקוז נוזלים מאיברים מסוימים. צנתור יכול להתבצע בכלי דם המובילים לאיברים שונים, לרבות העורקים הכליליים המובילים דם ללב, עורקי הרגליים או העורקים אשר מובילים דם למוח.

צנתור לב


צנתור לב הנקרא גם צנתור PCI (Percutaneous coronary intervention ) משמש לצורך אבחון וטיפול בחסימות של כלי הדם הכליליים, המובילים דם וחמצן אל שריר הלב, הנובעות ממחלה טרשתית היוצרת חסימה בשל הצטברות שומן ותאי דלקת בדפנות העורקים. צנתור זה מבוצע לרוב ללא הרדמה, תחת טשטוש מקומי.

צנתור לב אבחנתי
צנתור לב אבחנתי משמש כדי לאסוף מידע על מצב הלב ועורקי הדם הכליליים המספקים דם לשריר הלב. במהלכו מוחדר צנתר, מעין צינורית דקה וגמישה לגוף המטופל אל המפשעה או היד, ודרכו מוזרק חומר ניגוד (מעין צבע מיוחד) המציג תמונה עורקי הלב בצילום רנטגן. באמצעות הצנתור האבחוני ניתן לזהות היצרות או חסימה בעורקים הכליליים וכן גם לקבוע את דרגת חומרתה. צנתור לב אבחנתי מסייע גם בזיהוי של בעיות לב אחרות, בניהן הפרעות במסתמי הלב וליקויים מולדים בו.

כדי להימנע מהפעולה הפולשנית, ניתן גם לעשות צנתור וירטואלי, הנקרא גם טומוגרפיה ממוחשבת של הלב וכולל בדיקת דימות באמצעות מכשיר CT המציגה תמונה תלת ממדית של העורקים הכליליים ומאפשרת לזהות אזורי חסימה. צנתור וירטואלי מחייב גם הוא הזרקת חומר ניגוד והוא אינו מהווה תחליף לצנתור טיפולי.

צנתור לב טיפולי
צנתור לב טיפולי יתבצע לשם פתיחת חסימה בעורקים הכליליים, המפריעה ואף מונעת את זרימת הדם התקינה אל הלב. מטרתו היא הקלה על תעוקת חזה ושיפור תפקודו של שריר הלב. לעיתים, צנתור לב עשוי להחליף את ניתוח המעקפים ואף להציל חיים. במהלך הניתוח, מוחדר צנתר דרך עורק היד או המפשעה המשתרך עד לעורקי הלב. לאחר אבחון האזור הסתום בעורקים הוא יטופל האמצעות החדרת בלון שידחק את החומר הטרשתי לצדי העורקים וכך יפתח את החסימה. לאחר מכן יוחדר סטנט, תומכן העשוי מרשת מתכתית דקה שימנע את הישנות החסימה.
במקרים בהם קיים קריש דם החוסם את העורקים, יתבצע צנתור חירום במהלכו ישאב קריש הדם באמצעות צנתר ייחודי.

מהם הסיכונים בצנתור לב?

בשל העובדה שמדובר בפעולה פולשנית עשויים להיווצר מספר סיבוכים, כמו דימום תת עורי באזור בו הוחדר הצנתר, התקף לב או הפרעה בקצב הלב, הפרעה בתפקוד הכליות עקב הפרשת חומר הניגוד המוזרק מהגוף (לרוב תתרחש בחולי כליות), אלרגיה לחומר הניגוד בשל היוד המצוי בו. מוות בעקבות הצנתור הוא תופעה נדירה ויתרחש לרוב בשל החמרה במחלת לב קיימת.

צנתור מוח

צנתור מוחי הוא הליך אבחוני וטיפולי המתבצע באמצעות צילום רנטגן ומספק לרופא המטפל תמונה תלת ממדית של עורקי המוח, המסייעת לאיתור וטיפול באזורי חסימה במוח ובצוואר שעשויה להוביל לשבץ או דימום מוחי.

צנתור מוח אבחנתי
צנתור מוח הנקרא גם אנגיוגרפיה מוחית אבחנתית, הוא בדיקה זעיר פולשנית המסייעת באבחון חסימה או מחלה של כלי הדם המוחיים המתבצעת תחת טשטוש קל. במהלכה, מוחדר צנתר דרך עורק המפשעה המגיע אל עורקי המוח באזור הצוואר. בעזרת הצנתר מוזרק חומר ניגוד לעורקי המוח המסייע בקבלת תמונה ברורה בצילום רנטגן.

מהם הסיכונים בצנתור מוח אבחנתי?
הסיכון המרכזי בצנתור מוחי הוא פגיעה מוחית עקב היסחפות קריש דם וחסימת כלי דם מוחי על ידיו, אך סיכון זה מינימלי ונחשב לנדיר מאוד. בנוסף, עשויה להתפתח תגובה אלרגית לחומר הניגוד או ההרדמה שהוזרק. החדרת הצנתר באזור המפשעה עלולה להוביל לדימום מפשעתי ובמקרים מסוימים עשויה להתפתח פגיעה בכליות לאחר הזרקת חומרת הניגוד.

צנתור מוח טיפולי
צנתור מוח טיפולי משמש לשם פתיחת חסימה בכלי הדם המובילים דם אל המוח, כתוצאה מהיווצרות קריש דם באזור. באמצעות צנתור המוח יכול הרופא המטפל להגיע אל החסימה באופן ישיר וכך להחדיר תרופות שממיסות את קריש הדם או לשלוף אותו. הפעולה הכירורגית מבוצעת בהרדמה כללית ובמהלכה מוחדר צנתר דרך עורק הירך המגיע עד לצוואר. עם הגעתו לאזור מוחדר צנתר קטן יותר המוחדר לעורק החסום ומסייע בהוצאת קריש הדם או המסתו על ידי תרופות.
סיכויי ההצלחה של צנתור מוח טיפולי משתנים בהתאם לזמן בו התבצע הטיפול (ביחס למועד חסימת כלי הדם) ובהתאם לחומרת הפגיעה.

צנתור כלי דם ברגליים

אחת ההשלכות המרכזיות ביותר של טרשת העורקים היא פגיעה בכלי דם ההיקפיים המתבטאת בהיצרות וחסימה של עורקי הרגליים. תופעה זו מביאה לקושי ניכר בהליכה ארוכה, כאבי גפיים תחתונות בזמן מאמץ ואף במנוחה.

מעבר לשינוי באורח החיים, אחד הפתרונות לחסימת הוורידים ההיקפיים ברגליים הוא צנתור כלי דם. במהלכו מוחדר צנתר דרך עורק המפשעה או היד המגיע עד לכלי הדם החסום. הרופא המטפל מקבל תמונה תלת ממדית של כלי הדם דרך צילום רנטגן המאפשר את אבחון האזורים חסומים. כדי לטפל בחסימת הורידים, מוצמד לקצה הצנתר בלון שכאשר מנופח בעת החדרתו לכלי הדם, הוא דוחס את הרובד הטרשתי לדפנות ופותח את החסימה. גם במקרה של צנתור ברגליים מוחדר תומכן הנצמד לעורק ומונע חסימה מחודשת.

למידע נוסף על צנתור וירטואלי ללא ניתוח המאפשר גילוי מוקדם של היצרויות עורקי הלב - לחצו כאן.