סרטן השד - כל הסימנים

סרטן השד היא המחלה השכיחה ביותר בנשים בארץ ובעולם ואבחון מוקדם שלה משפר את סיכויי ההצלחה בכ- 90%: לאילו שינויים חשוב שתשימי לב וכיצד תוכלי לבצע אבחנה ראשונית בעצמך? חשוב שתכירי.

מהו סרטן השד?

סרטן השד היא מחלה ממאירה שמקורה בתאי השד ועלולה עם התפתחותה לשלוח גרורות לקשרי הלימפה הסמוכים, להתפשט אל מחזור הדם, ובמצבה הקיצוני אף לפגוע באיברים רחוקים יותר. זהו אחד מהגידולים הנפוצים ביותר בקרב נשים, ומדי שנה מאובחנות כ 4,000 נשים במחלה הממאירה. בדומה לכל גידול סרטני, כך גם במקרה של סרטן השד - גילוי ואבחון בשלבים הראשוניים, מעלה משמעותית את סיכויי ההחלמה, ונחשב כאמצעי היעיל ביותר לריפוי. מהם הסימנים שעשויים להעיד על התפתחות סרטן השד וכיצד מאבחנים? להדפיס ולשמור.

מהם התסמינים שעשויים להעיד על סרטן השד?

השדיים עשויים לעבור שינויים במבנה ובתחושה, מסיבות שונות ביניהן גיל ואף המועד בחודש. למרות זאת, יש לבחון את מצבם באופן קבוע כדי לזהות שינויים חריגים. במצבים בהם מזוהה סימן לא שגרתי חשוב לפנות לרופא המטפל כדי לבחון את התסמינים ולשלול את האפשרות להתפתחות גידול ממאיר. 

גוש חריג בשד

עבור נשים רבות גוש חריג המתפתח באזור, יהיה הסימן הראשוני לסרטן השד. התפתחות של גוש בשד או באזור בית השחי, שאינו נעלם גם אחרי הווסת החודשית, עשוי להוות סימן אזהרה. גידול ממאיר לרוב היה קבוע במקומו, נוקשה ולרוב צורתו תהיה לא ברורה.

כאבים באזור השדיים

רגישות באזור השדיים היא תופעה שגרתית בקרב נשים רבות ולרוב תהיה תוצאה של שינויים הורמונליים ותופיע לפני או במהלך המחזור החודשי. כאבים בשדיים גם יכולים להיות סימן לתחילת הריון ולעיתים יכולים להתפתח עקב הנקה. הכאבים יכולים להיות מורגשים בשני השדיים, בצד הימני או השמאלי בלבד ואף להקרין לאזור בית השחי.

הפרשות מאזור הפטמה

אחד מהסימנים הראשונים שעשויים להעיד על התפתחות של גידול ממאיר באזור השד, הן הפרשות מאזור הפטמה, ולעיתים עשוי להיווצר דימום. במצב של הפרשה חשוב לפנות לרופא לצורך אבחון. 

נפיחות באזור השדיים

בדומה לרגישות באזור, גם נפיחות באזור השדיים היא תופעה נפוצה בזמן הווסת החודשית. למרות זאת, חשוב לשים לב לשינויים בגודל ובצורה כדי לאתר שינויים חשודים בגודל ולפנות לאבחון במקרה הצורך.

גרד באזור השדיים

גירוד או עקצוץ באזור השדיים, או על הפטמה באופן חד צדדי או דו צדדי, שאינו חולף גם לאחר שימוש בתכשירים שונים שנועדו להקל על התחושה עשוי להיות סימן לסרטן השד ועל כן מחייב בדיקה. 

שינויים בעור

לעיתים, העור באזור השד עשוי להשתנות עקב התפתחות גידול ממאיר באזור. עור עבה מהרגיל הדומה במרקמו לקליפת תפוז, הופעת קמטים על גבי השדיים, גרד אדום פתאומי ותחושת חום עלולים להעיד על התפתחות גידול ממאיר באזור, ומחייבים בירור מקיף. 

שינויים במיקום הפטמה

שינויים במרקם הפטמות ובצורתן עשויים להעיד על התפתחות סרטן השד. פטמות שקועות יחסית שיוצאות החוצה באופן פתאומי, או לחילופין פטמות זקורות שהפכו שקועות פנימה, מהוות סימן אזהרה לסרטן השד ועל כן מחייבות בירור.  

מהן דרכי האבחון של סרטן השד?

אחת מהדרכים לאבחון של גוש בשד היא באמצעות בדיקה עצמית. יש לבצע בדיקה עצמית אחת לחודש, לאחר מועד קבלת הווסת החודשית, זאת כדי לזהות שינויים חריגים במבנה ומרקם השד. באמצעות מישוש השד ניתן להבחין בגושים חריגים באזור.

כיום אבחון סרטן השד מתבצע באמצעות בדיקת ממוגרפיה, בדיקת רנטגן של השד המשמשת לאבחון גידולים חריגים באזור. בנשים מגיל 50 בדיקה זו מומלצת באופן שגרתי. במצבים בהם אותר ממצא חריג בבדיקת הממוגרפיה, תתבצע ביופסיה של השד, שתקבע האם מדובר בגידול שפיר או ממאיר, תבחן את גודלו ואת סוגו.

מודעות לשינויים באזור השדיים, ביצוע בדיקות עצמיות באופן שגרתי ובדיקות סקר תקופתיות לשלילת סרטן השד, משפרות באופן משמעותי את סיכויי ההחלמה מהמחלה הממאירה ואף עשויות להציל חיים. 

צור קשר

שדות המסומנים ב * הינם שדות חובה

*
*
*
*